דף הבית >> מאמרים >> אביב הסטארטאפים הישראלי

אביב הסטארטאפים הישראלי

 

אביב הסטארטאפים הישראלי

 

לאחר תקופה ארוכה שהתחילה במשבר המשכנתאות בארה"ב ניכרים סימני התאוששות באומת הסטארט אפים ושוק ההון סיכון וכל הנלווה לו מתעורר משנת חורף ביקיצה של עשייה ויצירה עם רוח גבית תאגידית גלובלית אשר הגיעה לקליימקס עם רכישת Waze על ידי Google.

מקרנות הון סיכון דרך חממות טכנולוגיות ומאיצים, תכניות יזמות במכללות ואוניברסיטאות ומאגדי אנג'לים מאיחד ואוגדות של יזמים, אנשי עסקים ורעיונאים מבריקים תעשיית הסטארט אפ אשר באומת הסטארט אפ מייצרת אלפי רעיונות בשנה.

יוזמות ישראליות כדוגמת Star Tau והמאיץ של מייקרוסופט הפכו מודל לחיקוי באירופה, ארה"ב ואסיה וניתן לומר שלאחר חורף קר וקשה שבו מיזמים רבים נסגרו, קרנות הון סיכון נאבקו במחסור בתקציבים

ממשקיעים מוסדיים ואחרים למעלה בשרשרת המזון הפיננסית ויזמים התדפקו על דלתות התעשייה ללא הועיל, שוב זורחת השמש ומחבקת בקרניה החמימות את האקוסיסטם שלנו.

כיצד בא הדבר לידי ביטוי בשטח?

הדבר בא לידי ביטוי בשטח בכך שיזמי היי טק, כדוגמת מייקל אייזנברג (לשעבר בנצ'מרק ישראל, ג'רוזלם גלובל ויזראל סיד) עם אקזיטים כגון shopping.com ועדן שוחט (לשעבר ג'נסיס, Aternity) עם אקזיט כגון face.com החלו לגייס הון לקרן שתקרא Aleph והם מתכוונים לגייס כ 100 מיליון דולר, לפי כלכליסט, להשקעות בתוכנה, אינטרנט ומובייל. גם קוואלקום, מייקרוסופט, בלאקברי, גוגל ונוקיה ועוד רבים בעניין של להשקיע בסגמנטים האלו.

עוד? אז ככה ...בועז דינטי וארז שחר קדמו להם עם גיוס של 40 מיליון דולר לקרן קומרה, אפילו חיים שני מנכ"ל משרד האוצר לשעבר ומשה ליכטמן ממייקרוסופט הקימו קרן להשקעה בחברות בוגרות...קצת פחות סטארט אפ אבל עדיין באותו קו מגמתי של הבעת אמון בשוק הפיננסי – תאגידי הישראלי.

אחת מהקרנות המשמעותיות ביותר בישראל, קיינן פרטנרס של יזהר שי מתכוונת להשלים גיוס של כ 60 מיליון דולר להשקעות בישראל ... תוסיפו על זה את סקויה עם קרן חדשה מ 2012 של 200 מיליון דולר, גריילוק, NVP...רומן אברמוביץ המיליארדר הרוסי שביקר בחממת The Time כדי לבחון השקעות, Bom Capital שמנהלת 120 מיליון יורו וממומנת על ידי ממשלת הולנד ומתכוונת להשקיע כ–2.5 מיליון יורו ב–10–15 חברות ישראליות בשנים הקרובות ועוד.

כמה קפיטל אם ככה "זמין" לנו?

אנחנו מדברים על למעלה ממיליארד דולר להשקעות בארץ, זה אביב או לא אביב? אני אומר שכן. אולי קיץ מבחינת השקעות.  אפילו אשטון קוצ'ר בא אלינו מהוליווד לראות חברות ו ... השקיע, שמח כאן ב Start Up Nation.

כיצד "אביב הסטארטאפים הישראלי" משרת את היזמים?

יש כאן חלון הזדמנויות לא רגיל מבחינת היזמים, זה פנטסטי כשיש כסף שמחפש לפגוש רעיון טוב אבל הכסף הזה מחפש לפגוש לא רק רעיון, כי אם גם יזם מקצועי אשר יוכל לקחת את הרעיון ובאמצעות מימון ודירקטוריון מנוסה ומקושר לייצר הצלחה.

המשקיעים ב "אביב הסטארטאפים הישראלי" מחפשים לא פחות את האישיות של היזם מאשר את הרעיון, אם לדייק הם מחפשים את השילוב המושלם בניהם, סינרגיה אוטופית של יכולות ניהוליות עם רעיון מצוין וייחודי. לזה אפשר לגייס כסף, אם אתה יזם שכבר עשית "אקזיט" אז אפשר לגייס כסף "לזה" בקלות.

המסר העיקרי שאני מנסה להעביר כאן הוא מינוף התזמון והיום יותר מתמיד. הרבה יזמים מייחלים למזל, האם Waze היתה מזל? האם הרכישה של אפל את אנוביט או טרפיקס ל F5 מזל? יש משפט לפיו Luck is when opportunity meets Preparation ומהי ההכנה? ההכנה היא הסינרגיה האוטופית. כל החברות האלו מעבר לרעיון ומוצר היו מאוישות במנהלים אשר ידעו כיצד לקחת את החברות קדימה.

התזמון הנוכחי מצריך ואף מחייב כל יזם באקוסיסטם לשקוד בדקדקנות על התכנית העסקית שלו, על התקציבים ותחזיות העלויות וההכנסות, לשלוט בנתונים הקטנים ביותר ולדעת בכל שלב של חיי העסק כיצד תתנהג נקודת האיזון בהתאם לתרחישים וניתוחי רגישות מבוססי המציאות העסקית הרלבנטית לתעשייה בה הוא פועל (או אליה מכוון), להצטייד בתקציר מנהלים למשקיעים וללקוחות (לא אותו נוסח ולא תמיד אותו הפורמט) וכמובן להצטייד במצגות משקיעים ובמצגות מכירה אותן הוא יודע להעביר בצורה מקצועית, נעימה ומשכנעת. צריך להתאמן והרבה כי Practice makes perfect.

משקיע מקצועי מגיע מוכן לפגישה, אם משום שהוא למד את התחום נשוא ההשקעה או משום שכבר עסק בתחום ובחן השקעות דומות בתחום. ברוב המקרים משקיעים נוטים להתמקד במספר מוגבל של תחומים, למשל תוכנה ו medical devices אבל לא בכל התחומים, ולכל תחום יש שותפים אשר מתמחים בתחום. מה שאני מנסה לומר כאן זה שאם המשקיע מגיע מוכן, מקל וחומר שאתם כיזמים תגיעו מוכנים.

לסיכום, עבודה יסודית ומתודולוגית, הרבה אימון והשקעה בעיקר תביא אתכם למצב בו אם "תפתח בפניכם הדלת" תוכלו להיות בטוחים שאתם נכנסים אליה מוכנים. ואם יש לכם רעיון מנצח – עכשיו הזמן לגייס עבורו כסף.

 

                                                                                                                                                 בהצלחה בגיוס למיזם שלכם,

                                                                                                                                                 גיא חורש, מנכ"ל טארגט