דף הבית >> מאמרים >> קרן תנופה

קרן תנופה

תכנית תנופה

מהי קרן תנופה?

זה ידוע שקשה מאד לקבל השקעה על "קונספט", משקיע מבקש לגדר את הסיכון שלו בהשקעה בסטארט אפ באמצעות הגדלת אלמנט הוודאות ועדיף מבחינתו שיהיה לו משהו מוחשי לראות מעבר לתוכנית עסקית טובה.
ה "משהו המוחשי" הזה עשוי להיות אבטיפוס או דמו מסוים של מערכת על מנת שתהיה היכולת ליזם להמחיש למשקיע באמצעות אינדיקציה ויזואלית ופיזית את המיזם עצמו.
ברוב המקרים השלב הקשה ביותר להשיג מימון הנו שלב הרעיון ובדיוק בשביל זה קיימת קרן תנופה.

קרן תנופה או בשמה הפורמלי במדען הראשי "תכנית תנופה" מאפשרת ליזמים הנמצאים בראשית דרכם להביא את הרעיונות הטכנולוגיים שלהם לידי מימוש בסיס ראשוני למטרות תעשייתיות ומסחריות.

באם המיזם מתאים לקריטריונים של קרן תנופה לאישור בקשה למענק מו"פ היזם למעשה מקבל סיוע מהמדינה לפתח רעיון ברמה טכנית ראשונית (אבטיפוס) ולהגן עליו מבחינת קנין רוחני (פטנט) ולבצע פעילויות ראשוניות של פיתוח עסקי (תוכנית עסקית, תוכנית שיווקית). כך בעצם מקבל המיזם את התנופה הראשונית לה הוא זקוק על מנת להיות מסוגל לגייס השקעות לקידום המיזם והפיכתו לחברה מסחרית של ממש, חברה אשר בבסיסה קיימת טכנולוגיה חדשנית.

תנאי סף להגשת בקשה לתמיכה במסגרת קרן תנופה הנו שהמיזם יכיל מרכיב של ממש של פיתוח טכנולוגי.

אז מי יכול לבקש סיוע?

יזם או קבוצת יזמים פרטיים, חברה ישראלית חדשה, אשר עדיין אין לה עדיין מכירות או השקעה משמעותית ואשר הוקמה לצורך ביצוע המיזם נשוא בקשת התמיכה ואשר נמצאת בבעלות היזמים עצמם כאנשים פרטיים (לא כחברות) או חברה ישראלית אשר נמצאת בבעלות משותפת של היזם/ים ומוסד אקדמי/מחקרי/רפואי ישראלי, בכפוף להסדר זכויות בקניין הרוחני, לפי המפורט בנהלי תכנית תנופה.
תנופה פתוחה בפני יזמים מכל תחומי התעשייה, גם תחומים שקרנות הון סיכון אינן מרבות להשקיע בהם.

מדוע כדאי להגיש בקשה למימון מו"פ דרך "קרן תנופה"?

כדאי משום שתנופה היא תכנית התמיכה הממשלתית היחידה אשר מעניקה מימון מו"פ למיזמים המתבצעים מהשלב הראשוני ביותר ללא כל דרישה להצגת טכנולוגיה קיימת. הגיתם רעיון טוב? יש לו קונספט טכנולוגי ומסחרי מבחינת התוכנית העסקית שלו - אפשר להגיש בקשה למימון תחילת הפיכתו למוצר קיים.

קרן תנופה מקלה על היזמים להמשיך ולהתפרנס לא מהמיזם בד בבד עם תחילת התהליך של הקמת המיזם מהמענק ולכן היות והמיזם עדיין לא מכניס כסף היזם יכול להמשיך לעבוד במקום עבודתו הקיים כמו כן היזם לא מתבקש לוותר על שום חלק מזכויותיו או להקצות מניות בתמורה למענק למדינה.

היות וקרן תנופה הנה תוכנית במדען הראשי, פרויקט אשר אושר על ידי קרן תנופה ממוצב טוב לקראת בקשה למימון דרך מסלול חברות מתחילות בקרן המו"פ של המדען הראשי להגשת בקשה לסכומים עמם ניתן יהיה לממן את כל המו"פ של המוצר (כפוף להצגת מימון משלים כנדרש על ידי המדען הראשי) ועמידה מוצלחת בקריטריונים של המסלול אותו בחר היזם להגשת בקשת המענק למו"פ עבור המיזם אותו הוא מבקש לקדם.

יש לציין כי מבחינת המשקיעים, קבלת תמיכה דרך תכנית תנופה משמעה הבעת אמון מקצועית ואובייקטיבית בפוטנציאל הגלום במיזם – מה שמקל על היזם בצאתו לסבב גיוס הון. זה כבר לא רק קונספט או רעיון שהיזם מאמין בו כי אם מיזם אשר עבר בדיקה על ידי מומחי המדען הראשי באספקטים מסחריים - עסקיים - שיווקיים וכמובן באספקטים טכנולוגיים. זהו מיצוב טוב הרבה יותר ליציאה לסבב גיוס הון.

קרן תנופה מציעה מנגנון ידידותי אשר מבוסס על החזר הוצאות המו"פ בפועל וכך שהיזם הוא זה אשר קובע את קצב הביצוע הנכון עבורו.

אז כמה כסף אפשר לקבל?

המענק אשר ניתן במסגרת תכנית תנופה הנו עד 85% מהתקציב המאושר ועד לתקרה של 200,000 ₪. כאמור ניתן באמצעות כספי המענק לממן עלויות של חומרים, רכיבים מתכלים, קבלני משנה, יועצים טכניים, יועצי שיווק, עורכי פטנטים והצגה בתערוכות.

עוד על גיוס כספים מהמדען הראשי
רוצים להגיש בקשה? אתם מוזמנים ליצור קשר.