מימון לעסקים קטנים

המערכת הבנקאית הנה ספק האשראי הכמעט בלעדי לעסקים קטנים ובינוניים, זאת עובדה. עם זאת, בעלי עסקים רבים כיום מבינים כי קיימות אלטרנטיבות להיצע האשראי המסורתי של הבנקים אשר מתאפיין באשראי מוגבל ובתנאים אשר במקרים רבים מביאים את בעל העסק למחנק תזרימי ואינם מאפשרים לו לנתב את העסק לצמיחה.

האשראי הבנקאי לעסקים קטנים הנו פתרון, אך פתרון מוגבל ובעיקר פתרון יקר. הריבית אשר מעמידה המערכת הבנקאית לעסקים הקטנים הנה בממוצע כפולה מהריבית אותה מעמידה המערכת הבנקאית לעסקים בינוניים וגדולים.

עלות הכסף כמובן הנה נגזרת של סיכון ואכן הפער בשיעורי הרבית נובע במקרה של העסקים הקטנים משיעורי הפסד גדולים של המערכת הבנקאית בגין חובות לא משולמים מצד אותם עסקים קטנים.

האם קיימת אלטרנטיבה לאשראי בנקאי למימון לעסקים קטנים?

כיום ניתן להשיג מימון לעסקים קטנים במגוון מכשירים פיננסיים למגוון צרכים, מרכישת מכונות וציוד ובאופן כללי למימון השקעות ועד לקבלת מימון להון חוזר.

למשל, בעל חברה קטנה לאירועים זקוק לאשראי לשם עיצוב ושיפוץ המשרדים על מנת שיקבלו את ה "לוק" הנכון, הוא גם זקוק לאשראי על מנת לרכוש ציוד מחשוב וציוד משרדי, ריהוט משרדי וכדומה, הוא זקוק לאשראי על מנת לשלם משכורות לעובדים, לשלם שכירות עבור המשרדים וכדומה וכל זאת עד שיוכל לאזן את התזרים שלו מההון שיחזור לעסק בצורת הכנסות (רווחיות) מהלקוחות להם הוא מספק שירות.

על מנת לממן את כל הפעילות הזו הוא יזדקק להלוואה או בתצורת קבלת אשראי מהבנק, או בתצורת הלוואה מהקרן לעסקים קטנים ובינוניים במכשיר הפיננסי הידוע כהלוואה בערבות המדינה. אלטרנטיבות כגון הלוואות בטווח קצר גם הן קיימות אך הבעיה אתן היא שעלות הכסף בהן היא גבוהה וזה מעלה את עלויות המימון ומה לעשות, כסף בסוף צריך להחזיר ולכן עדיף לשלם עליו כמה שפחות.

היות והמדינה מעוניינת לסייע לצמיחת הכלכלה בשנים האחרונות כמעט 14,000 הלוואות הועמדו לעסקים קטנים באמצעות הקרן בערבות המדינה, המאפשרת הלוואות בתנאים נוחים וריבית אטרקטיבית. עסקים קטנים מאזור הצפון והמרכז מהווים את רוב האשראי העסקים אשר החליטו למצוא מימון לעסקים קטנים באמצעות מכשיר פיננסי אטרקטיבי זה, בשאר אזורי המדינה מעט פחות כפי שניתן לראות בהתפלגות אחוזי ההלוואות של עסקים קטנים במדינת ישראל אשר מוצג בגרף הבא:

אז כיצד ניתן לגייס אשראי?

ניתן כמובן לגייס באמצעות הקרן בערבות המדינה, קיימות קרנות פילנטרופיות לכל מיני סקטורים, קיימים גופים פיננסיים אשר מעניקים אשראי ומימון לעסקאות ספציפיות בתחומים ייעודיים כגון מכונות וציוד לתעשייה, כלי רכב (גם כלי רכב פרטיים וגם כלי רכב למטרות עבודה – משאיות, טרקטורים וכדומה), לכן מומלץ להתעניין ספציפית מי הגוף הנכון לפנות אליו ולעבוד מולו בנושא מימון האשראי.

סוג נוסף של אשראי הוא אשראי אותו מייצר בעל העסק מול הספקים והלקוחות, ניתן להסכים עם הספקים כי התשלום אליהם יתבצע Back to Back מול קבלת התשלום מהלקוח, זה מקל על התזרים אך לא כל ספק יסכים לכך וכאן בעצם יכולות המו"מ של בעל העסק למול האטרקטיביות שלו בעיני הספק, נהלי העבודה של הספק ומידת הסיכון הם שיכריעו האם ניתן לייצר "אשראי ספקים" ידידותי או לאו, כמו כן אם ניתן לקבל מהלקוח מקדמה בעת סגירת העסקה "על חשבון העבודה בעתיד" ולא רק בסיום העבודה זה מקל על התזרים של העסק ומאד מקובל בקרב בעלי מקצוע בתחומים רבים ושונים.

חשוב לחקור ולבדוק היטב את המכשירים הפיננסיים השונים הקיימים לפני קבלת החלטה באיזה מסלול לנקוט שכן קיימות אופציות רבות ותכנון נכון של מדיניות האשראי העסקית בפרט בכל מה שקשור למימון לעסקים קטנים הנו קריטי להתנהלות הפיננסית התקנית וכמובן להגעה ליעדים ולמטרות העסקיות אותן בעל העסק הציב לעצמו. באמצעות משא ומתן ובחירות מושכלות ניתן למצוא מסלול עם אשראי גבוה יותר, בתנאי החזר נוחים יותר ובעלות כסף נמוכה יותר.

אנו בטארגט נשמח לסייע לכם לקבל את ההחלטה נכונה והמושכלת ביותר עבור העסק שלכם.

מימון לעסקים קטנים
סגירת תפריט
דילוג לתוכן