מהו האבחון העסקי? מדוע הוא כה חשוב? Better safe than sorry

האבחון העסקי הנו תהליך המתקיים בין היועץ העסקי לבין היזם במהלכו לומד היועץ העסקי מהיזם אודות ההזדמנות העסקית על מנת לחוות את דעתו המקצועית באשר לפוטנציאל העסקי של המיזם ורמות הסיכון הנובעות ממנו.

מתי נדרש האבחון העסקי?

ישנו מגוון עצום של סיטואציות עסקיות המצריכות קיום אבחון עסקי. 

עסקים קיימים המבקשים לבחון האם הם יכולים לייעל את העסק ולהגדיל רווחיות, להקטין הוצאות מימון, עסקים עתידיים בהם שוקלים להשקיע ומעוניינים לנסות ולהעריך כדאיות, תחום או שוק חדש בו מתכוונים לפעול ועוד.   

האבחון העסקי הנו למעשה בדיקה, בדיקה שהנה חד-פעמית, שמצריכה זמן קצר יחסית. במהלך הבדיקה כל האספקטים של העסק מועמדים לניתוח כלומר מהניהול האדמיניסטרטיבי של העסק, דרך התפעול והייצור לשיווק ולמכירות.בין השאר נבדקים נושאים כגון:

  • אופן תפקוד הנהלת העסק.
  • מצבו הפיננסי של העסק.
  • אסטרטגית השיווק והמודל העסקי מול הלקוחות.

למעשה תפקידו של היועץ העסקי בהיותו בפוזיציה של "מאבחן עסקי" להמליץ על המיזם לחויב או לשלילה.

לא אחת, התנהלו פגישות עם יזמים אשר באו בהתלהבות רבה ולאחר שתוחקרו ולאחר שהתבצע ניתוח ענייני של המיזם, פוטנציאל ההצלחה שלו ורמת הסיכון ביחס ליכולות היזמים ואל מול אלטרנטיבות אחרות לבסוף הוחלט לוותר על המיזם ולהתמקד במיזמים בעלי הסתברות גבוהה יותר להצלחה.

אבחון עסקי הנו שלב חשוב לקראת תהליך של ייעוץ וליווי עסקי שוטף או כתיבת תכנית עסקית. האבחון העסקי יספק לבעל העסק תמונה אמיתית אודות מצב העסק כפי שהוא בהווה ויכלול המלצות מקצועיות על מנת שבעל העסק ידע באילו צעדים עליו לנקוט בכדי למקסם את רווחיות העסק.  

טארגט תבצע ניתוח של המיזמים אשר יוצגו בפניה  – אבחון ענייני, אנליטי, עובדות תבדקנה במידת הצורך מול מומחים ותתקבל לבסוף המלצה עניינית בתצורת GO NO GO.

 

סגירת תפריט
דילוג לתוכן