גיוס כספים מהאיחוד האירופי

מאת: גיא חורש

הנושא של גיוס הון לא מדלל מהמדען הראשי הנו נושא חשוב אשר מר אבי חסון המוביל את המדען הראשי עושה בו עבודה נפלאה, מדינת ישראל מודעת ליזמים ולרעיונות המדהימים שהביאו אותנו למקום בו אנו יכולים להתגאות בכינוי הנפלא: The Startup nation.

גם אם אתם כיזמים בניתם את התכנית העסקית הטובה ביותר, התאמנתם על מצגת משקיעים כתובה כהלכה עם גרפיקה פנטסטית ויש לכם אסטרטגיה חזקה – עדיין אתם מתקשים לגייס הון ממשקיעים ובכל מקרה מצרים על כך שעל מנת "להתחיל את העסק" אתם נדרשים להיפרד מכמות רצינית של האקוויטי שלכם. אז כן … מחפשים לגייס הון לא מדלל, ממי? מגופים ממשלתיים … אז מאיחד הפרוצדורה והמתחרים הרבים על הכסף ומאידך – אם עושים זאת כהלכה ובאמת יש רעיון טוב או מיזם חזק – זו טעות שלא להגיש בקשה. פשוטו שמשמעו.  

לאחרונה אני מקבל פניות רבות מיזמים בעלי רעיונות מצוינים ומחברות במגוון שלבים של מיזמים, חלקם ברמת הרעיון, חלקם ברמת האבטיפוס וחלקם בשלבים מתקדמים.

כולם מתעניינים בנושא גיוס הון מהאיחוד האירופי ולאור הביקוש אני כותב את המאמר הנ"ל, על מנת לתת קצת יותר מושג במה דברים אמורים.

ה EUFP – מה זה בכלל?

מדינת ישראל משלמת כמיליארד אירו בשנה על מנת להיות חברה ב EUFP- תכנית המסגרת של האיחוד האירופי למו"פ ובכך שותפה עם כ 32 מדינות אשר כולן משקיעות כסף ב pull וסכום הכסף הנו באחוזים מהתל"ג שלהן ומכאן שככל שהעגל רוצה לינוק הפרה רוצה להניק – כמו שאתם רוצים כסף כך ה EU מחפש לתת כסף – אבל למיזמים הנכונים עבורו.

מטרות תכנית המסגרת של האיחוד האירופי הנן למעשה לתמוך במדיניות האירופית ובפועל לחזק את הבסיס המדעי והטכנולוגי של התעשייה האירופאית. בפועל מתבצע שילוב של משאבי ה EU ל R&D.

במדינת ישראל, מי שמוביל את הפעילות הנו גוף המכונה ISERD – the Israel-Europe R&D Directorate  וזהו גוף המקבל תקציב מהמדען הראשי, ממשרד המדע והמועצה להשכלה גבוהה.

גוף זה מנגיש את התכניות הרלבנטיות (כל כמה שנים יוצאת תכנית חדשה, מה שנקרא Frame Program) כאשר התכנית הרלבנטית כיום נקראת Horizon 20/20  – תכנית עם תקציב של 74 מיליארד אירו אשר תוקפה מ 2014 ועד 2020 (לציין שעד כה 474 חברות ישראליות זכו במימון באמצעות התכנית) ועד כה שיעור ההצלחה של חברות ישראליות מההגשות של התכנית הקודמת הנו כ 23.5% בשווי של 875.6 מיליון אירו.

עד כה רוב הכסף הגיע לסקטור האקדמי הישראלי אולם בימים אלו המגמה הנה גידול בהגשות ובפעילות לחברות מסחריות וזו גם מגמה מטעם ה EU.

אז מדוע לשקול גיוס הון מה EU?

נגישות לשוק האירופי, חשיפה לטכנולוגיות חדשות, הבנה של כיצד מתנהל השוק האירופי, מודיעין עסקי, מענקים כספיים ללא ויתור על IP, היכולת להיעזר במערכת על מנת למצוא שותפים איכותיים וממוקדים לפיתוח משותף של טכנולוגיות ועוד.

המטרות ששם לו ה EU ברמה היותר פרטנית הן לקדם אתגרים חברתיים בנושאי בריאות, אקלים, מזון, תחבורה, אבטחה ובטחון ועוד, לקדם מובילות ומנהיגות תעשייתית בכל מה שקשור לחלל, ננו טכנולוגיה, תהליכי ייצור ועוד וכמובן לקדם מצוינות במדע.

אוקיי, אז החלטתם שזה מתאים לכם והגשתם בקשה, אז מה הם הפרמטרים לבחינת ההצעה?

בבדיקת הבקשות מסתכלים על ה Technical readiness level א מה שנקרא TRL של כל בקשה ולפי השלבים מקציבים את אחוזי המימון ומאשרים סכומי כסף בהתאם (שכן לא תמיד תאושר בקשה על כל הסכום המבוקש) שכן ה TRL מן הסתם הנו אינדיקטור של בשלות והיתכנות של הטכנולוגיה או המיזם ויש לכך גם השלכה ישירה על מידת הסיכון של המשקיע, במקרה דנן ה EU על ההשקעה.

מעבר לכך מסתכלים על הפרמטרים הבאים:

מצוינות – כיצד מתואר הפרויקט ומה הולך בפועל להתבצע בו?

Impact – מה התרומה למשלם המיסים האירופי? מה ההשפעה על העולם? מה ההשפעה על התחרות (אם קיימת)? מה שנקרא: "במה הועילו חכמים בתקנתם"?

יישום – הפן העסקי קרי, תכנית העבודה, הפן הפיננסי כגון תקציב הפעילות, תכנית עסקית המכילה כמובן תקציר מנהלים אודות המיזם, נתונים אודות ההנהלה והיכולת של החברים בה להוביל את המיזם ועוד.

לאחר מכן מדרגים את הצעות ומחלקים את הכסף לפי הקריטריונים הפנימיים של ה EU.

לתכנית מספר מסלולים והרלבנטיות שלהן הנה ספציפית ויש להחליט באיזה מסלול נגשים בהתאם לאופי המיזם, הסקטור, החדשנות, באם קיים "קול קורא" של ה EU בנושא או לא ועוד.

חברות ללא קול קורא תגשנה באמצעות ה SME Instrument  – מסלול התומך במיזם משלב התכנית העסקית, דרך הדמו או ה POC ועד למסחור. כמובן שהענקת הכסף הנה נגזרת של השלב בו נמצאת החברה אך מהות התכנית הזו הנה לסייע לסטארט אפים ולחברות קטנות עד גדולות (בסדר גודל תאגידי ישראלי) לצלוח את מה שנקרא בעגת ההון סיכון: "עמק המוות".

מוזמנים ליצור עמי קשר ב guy@targetbd.com ולבקר באתר שלנו www.targetbd.com על מנת ללמוד עוד ובכל מקרה אשמח לסייע לחברות המבקשות לגייס כסף דרך ה EU בתכנון ובהגשת הבקשה.

אני מקווה כי מצאתם את המאמר מועיל. Target – Taking your business forward

גיוס הון
סגירת תפריט
דילוג לתוכן