הון לא מדלל

על מנת לפתח את הטכנולוגיה של חברת סטארט אפ ולהפוך את החברה לחברה מצליחה נדרש הון. ההון נדרש על מנת לממן פעילויות של מחקר ופיתוח, מחקר על מנת לוודא שאכן הטכנולוגיה אותה תפתח החברה תהיה כזו המגשימה את חזון החברה ואת המטרה לשמה היא פותחה אשר עונה לצורך קיים, מייצרת כלים חדשים לשיפור ביצועים כאלו או אחרים וערכים נוספים אחרים, כל מיזם בתחום פעילותו הוא.

כעת האתגר העסקי פיננסי של היזמים הנו מאין לגייס את ההון הזה ומה תהיה העלות שלו. בדרך כלל כאשר מגייסים הון משקיעים מוותרים על אחוזים במיזם בתמורה להון אשר התקבל וכמגייסים הון מבנקים כהלוואה מעבר לסיכון מעלים את אחוזי עלות הכסף בהתחייבות לתשלום הקרן וכמובן בתשלום ריבית לפי תנאי ההלוואה. אלטרנטיבה נוספת היא גיוס הון לא מדלל.

מהו הון לא מדלל?

הון לא מדלל או בשמו הלועזי Non Diluting Funding – NDF הנו קבלת מענקים או הלוואות ההופכות למענק במצב של חדלות פירעון (קרי כישלון המיזם ופירוק החברה) מגופי מדינה.

בישראל ניתן להגיש בקשה למדען הראשי על מנת לקבל מימון לפעילויות הפיתוח והמחקר של מיזמים טכנולוגיים במסלולים רבים, הכול לפי אופי המיזם ובשלותו הטכנולוגית וגם לגופי מדינה אחרים כדוגמת האיחוד האירופי והקרנות הפדרליות של ארצות הברית. לכל גוף מדינה שכזה מסלולים מגוונים ופרוצדורות ייעודיות להגשת בקשות, בחינתן וטיפול בהן עד קבלת תשובה חיובית או שלילית ולאחר מכן מעקב על היישום בפועל של תוכנית המו"פ כפי שאושרה. לכל גוף כזה נהלים ייחודיים ותהליכים מוגדרים שכן גופים אלו עובדים מכוח חקיקה, תקינה ונהלים.

התמריץ של ממשלות לסייע במימון פיתוח טכנולוגיה הנו על מנת לקדם את הכלכלה שכן מיזם טכנולוגי שהופך לחברה מצליחה מספק מקומות עבודה, מייצר הכנסות ומגדיל את תשלומי המס למדינה, מספק עבודה לקבלני משנה ולשותפים עסקיים ואף לעסקים תומכים כדוגמת מסעדות, חניונים ועוד. כמו כן חברות מצליחות מגדילות את המטבע הזר הזורם לתוך המדינה וזהו אלמנט חשוב נוסף בשיקולים המאקרו כלכליים של הריבון.

אם כן, חברות סטארט אפ בעלות מיזמים טכנולוגיים יכולות לקבל מימון לבניית הטכנולוגיה שלהן במקום להביא משקיעים ולוותר על Equity, אז מדוע לא כולן עושות כן? ובכן חלק גדול מהן אינן יודעות על קיומם של מסלולי ההון הלא מדלל וחלק גדול יותר אינו מסוגל לעמוד בקריטריונים לקבלת ההון הלא מדלל הכוללים בין השאר רמה גבוהה ביותר של חדשנות טכנולוגית, יכולת עסקית של הצוות היזמי לעמוד ביעדים והמטרות אותם הם הגדירו על מנת להפוך את החברה למצליחה, יכולות פיננסיות ואחרות.

היות והמדובר בסכומים המתחילים בכ 200 אלף שח ומגיעים עד למעלה מ 10 מיליון ₪ למענק במדען הראשי (מתנופה דרך מסלול חברות מתחילות וכלה בקרן המו"פ) וכמובן שסכומים מקבילים מוענקים באירו או דולרים בתוכניות כגון הורייזון 20 20 (מסלולי SME, קול קורא וקונסורציום) או תוכניות פדרליות אמריקאיות ניתן לומר שקריטי שכל יזם המוביל מיזם מו"פ טכנולוגי יבחן ביסודיות האם הוא יכול להיות מועמד לקבלת הון לא מדלל ובכך לשמור את האחוזים לגיוס הון ממשקיעים למטרות כגון קידום השיווק והמכירות של המיזם אך זאת רק אם המיזם שלו הנו חדשני ממש.

יתרון נוסף מעבר לעובדה שהיזם לא מוותר על אחוזים מהמיזם בתמורה לכסף – מיצובו של מיזם אשר אושר לקבלת הון לא מדלל הנו טוב משמעותית ממיזם אשר לא פנה או קיבל תשובה שלילית לבקשה. מיזם אשר אושר ממוצב בעמדה טובה יותר בצאתו לסבב גיוס הון ממשקיעים פרטיים (Friends and family, אנג'לים, מיקרו VC, Corporate VC, VC או אחר) ויכול לבקש שווי גבוה יותר עבור ההשקעה במיזם שכן הוא כבר עבר בדיקת נאותות יסודית על ידי המדען הראשי והבודקים מטעמו או האיחוד האירופי או גוף אחר.

לסיכום, אמנם לא כל חברה מתאימה אבל בהחלט מומלץ לכל מנהל מיזם טכנולוגי, בפרט כזה אשר נחשב לפחות בעיני היזמים שלו כחדשני (ולשמחתנו קיימים הרבה כאלו במדינת ישראל) ולו תכנית היתכנות ישימה אשר יכולה להתמודד עם סיכונים ועם אתגרים טכנולוגיים בהצלחה במטרה לפתח מוצר עם פוטנציאל עסקי משמעותי, גם בארץ וגם בחו"ל, עם צוות שלו יכולות מקצועיות לדלוור את תוכנית ה R&D ואת התוכנית העסקית ועל ידי כך לייצר חברה מצליחה לבחון ברצינות האם הוא מועמד מתאים לקבלת הון לא מדלל.

אנו בטארגט נשמח לסייע לכם בתכנית וגיבוש אסטרטגיה, בהגשת הבקשה ובליווי שלכם לכל אורך התהליך. לפרטים נוספים: guy@targetbd.com או 0544220360

על טארגט:

טארגט הנה בוטיק התמחות לגיוס הון לא מדלל עבור חברות טכנולוגיה המבקשות לקבל מימון מהמדען הראשי ומ EU למחקר ולפיתוח. אנחנו ניצור עבורכם תוכנית עסקית לגיוס הון לא מדלל, נגייס לכם כסף למו"פ מהמדען הראשי ומתוכנית מסגרת Horizon 20 20 של ה EU, כולל ליווי עיסקי מלא משלב הגשת הבקשה ועד קבלת המענק, נייעל לכם את החברה או המיזם וכל זאת תוך יישום מתודולוגיות ייעוץ עסקי אסטרטגי.

לפרטים או לתיאום שעת ייעוץ ראשונה ללא עלות: נייד: 0544220360 או mailto:guy@targetbd.com 

סגירת תפריט
דילוג לתוכן