הרשת החברתית האישית

האם אי פעם מצאתם את עצמכם אומרים : "לו הייתי מכיר אותו אישית יכולתי ….. " ? רבים מאיתנו מוצאים עצמם בסיטואציות כאלו על בסיס יום יומי, במאמצים למצוא שיתופי פעולה עסקיים, משקיעים, מנטורים או לזכות במשרה נחשקת. בתחום העבודה זה נקרא : "אסטרטגיה לקבלת גישה לשוק המשרות החבוי", לפעמים אנחנו מפסידים ובגדול פשוט משום שאנחנו לא מעדכנים ומתחזקים את רשימת הקשרים שלנו על בסיס קבוע. זה חשוב. חשוב מאד.

בעיקר בעולם הסטארט אפים המתאפיין ביזמים מוכשרים המגיעים מרקע טכנולוגי, הדגש הנו על הטכנולוגיה והמוצר (או השירות) ופחות על ה Networking ולעיתים גם אם בהתחלת המיזם נותנים push חזק לנושא, רבים מאתנו לוקים בתחזוקה ירודה לנכס הכל כך משמעותי – רשת הקשרים.

בתחום הסטארט אפ ובפרט בקהילת ה "גיקים" לעיתים בניה של רשת הקשרים הנה אתגר פסיכולוגי לא פשוט, הביישנות, התפיסה כי בניה אקטיבית שכזו הנה מניפולטיבית וההעדפה הטבעית ש "הדברים יקרו מעצמם" גורמת לתקיעות מסויימת בתהליך. "עזוב אותי מאנשים תן לי לתכנת" – זו טעות.

בניית יחסים טובים עם לקוחות קיימים, לקוחות פוטנציאליים, קולגות ואנשים שאנחנו פוגשים יכולה לשמש כקרש קפיצה להזדמנות המקצועית הבאה שלנו, לשם כך עלינו לבנות מאגר המאפשר לנו לפנות לאותם אנשים על בסיס מכנה משותף קיים או עתידי. נוכל למנף את המאגר הזה ברגע שתצוץ הזדמנות לשתף את החברים במאגר בנושא רלבנטי לתחומי העניין המקצועיים שלהם.

בעולם ה Networkingנוטים לחלק את רשת הקשרים לשתי קטיגוריות עיקריות:

רשת הקשרים הפורמלית, אנשים אותם אנו פוגשים בארועים מקצועיים, אקדמיה, תערוכות וכנסים ובאינטראקציה העסקית היום יומית ורשת הקשרים הלא פורמלית, אנשים אותם אנו פוגשים בבית הספר של הילדים, בית הכנסת, במכון הכושר או בטיסה לחו"ל לעבודה או נופש. בשתי הקטיגוריות המכנה המשותף הנו קיים או פוטנציאלי ושתיהן חשובות באותה המידה, לטעמי. שתי קטיגוריות אלו למעשה משמשות כמאגר הקשרים שלנו, או "הרשת החברתית האישית".

כאשר אנו פוגשים אנשים אשר מסוגלים להעשיר את המאגר שלנו עלינו להכין מראש מספר משפטים מתומצתים אודות הפעילות הנוכחית שלנו, באנגלית זה נקרא Initial Benefit Statement או בקיצור IBS, מעין שילוב של ניסיון העבודה הנוכחי ורקע כללי על הקריירה שלנו, חשוב בסיטואציה כזו להצטייד בכרטיסי ביקור ולנסות להתחבר גם באמצעות המדיה החברתית (פייסבוק, טוויטר ולינקדאין), קל מאד כיום לעשות זאת במעמד האינטראקציה באמצעות הסמארטפונים. שווה למנף זאת על מנת להגדיל את המאגר החברתי בכל סיטואציה. קל מאד גם לשמור על קשר ולהתעדכן באופן זה.

החיבור בין הפן האישי לפן העסקי, כיום יותר מתמיד (הרבה תודות לתרבות הרשתות החברתיות) הפך סינרגטי ומובן מאליו, קל מאד ללמוד על כל אחד מהאנשים במאגר החברתי שלנו על ידי ביקור בפייסבוק או בלינקדאין וכמובן לשמור על קשר.

נקודה נוספת וחשובה היא שהמאגר שלנו גדל באופן דינאמי ואף ויראלי בכך שבאותו רגע שאנשים במאגר קשורים לאנשים אחרים באופן טבעי הנגישות אליהם תהיה הרבה יותר קלה וכך שהיום ניתן להגיע כמעט לכל אחד, בכל תעשיה ובכל תחום על ידי מספר פעולות מאד קצרות ופשוטות.

יועצי קריירה רבים ממליצים ליצור רשימת "חשובונים" שהנם בעצם רשימת ה VIP של מאגר הקשרים ולהקפיד לברך אותם בימי הולדת, ארועים משמעותיים וחגים. ככל שזה נשמע טריויאלי וחסר ערך מיידי באמצעות פעולה זו תוכלו לקנות "אשראי" לפניה ולקבלת מענה בקום ההזדמנות הרלבנטית מאותם אנשים. שווה לטרוח ולהכין "אקסל" מסודר ולתחזק אותו.

חשוב להבין שבניית הרשת החברתית האישית שלנו הנה מעשה ראוי וכנה, אנחנו מרחיבים את חוג המכרים מתוך עניין אמיתי באנשים חדשים, לא ממקום של אינטרס עסקי מובהק כי אם ממקום של הרחבת אופקים והבעת עניין באנשים חדשים ובעיסוקם, מתוך עניין אמיתי והקשבה, הצגת שאלות וגישה חיובית אנשים ישמחו לחלוק וגם לשמוע. זו הגישה הנכונה והאמיתית.

לסיכום, מתן תשומת לב לאנשים ולקשרים האישיים המצויים ב "רשת החברתית האישית" שלנו חשובה לא פחות מעיסוק בבניית המוצר והעסק שכן "עסקים עושים עם אנשים" ואף פעם לא ניתן לדעת מאין תצוץ ההזדמנות העסקית הבאה לכן לא לא להתבייש ולשנס מתניים ולהתחיל לבנות ולהרחיב את הרשת החברתית האישית שלכם כבר היום.

אשמח לשמוע מכם אודות ההתקדמות והתועלות שקבלתם מהמאמר ואני מקווה כי תפנימו תיישמו את העצות והכלים השימושיים לטובתכם ולטובת החברים ברשת החברתית האישית שלכם.

לפרטים או לתיאום שעת ייעוץ ראשונה ללא עלות: נייד: 0544220360 או mailto:guy@targetbd.com    

רשת חברתית
סגירת תפריט
דילוג לתוכן