מימון ואשראי

כל עסק זקוק לאשראי, אם בכדי להבטיח את פעילותו מבחינה תזרימית ליום סגריר ואם בכדי שתהיה לו היכולת לבצע מהלכים עסקיים בתזמון אופטימלי עם כסף זמין בבנק.

רוב העסקים במדינת ישראל זקוקים לאשראי, מדוע? זאת משום שרוב העסקים במדינת ישראל הנם עסקים קטנים ובינוניים (למעלה מ 98%) ועסקים זקוקים לאשראי על מנת להתגבר על בעיית ההון החוזר, ומהי בעיית ההון החוזר?

פרק הזמן/ התקופה שבעל העסק צריך להיות מסוגל לממן פעילות עסקית ("אוויר") מהרגע בו העסק רכש מהספק סחורה, מכר אותה ללקוחותיו (בתוספת "שכר עבודה", התאמות ואי אילו פעולות אחרות המהוות את המוצר המוגמר אותו הוא מוכר הלאה ללקוחותיו) ועד הרגע בו גבה בפועל מלקוחותיו את הכסף.

היות וכמעט אף לקוח לא משלם במזומן, נדרש העסק לממן תזרימית את הכסף מרגע התשלום לספק ועד סיום מועד תנאי התשלום מול לקוח שהנם כידוע משוטף 30 במקרה הטוב ועד שוטף 120 כאשר עובדים על גופים מוסדיים ומפעלים גדולים.

אם לעסק יש אשראי בכמות מספקת הוא יכול להרשות לעצמו לעבוד עם גופים גדולים, לקחת פרוייקטים עם תנאי תשלום עתידיים יחסית ארוכים, להשקיע בעסקאות ובתשתיות ועוד. Top of Form

אך אשראי לא כל עסק יכול לקבל וגופים שנותנים אשראי מבקשים בטחונות וגם מבקשים להבין כיצד ינוצל האשראי וזאת על מנת לוודא שהכסף יחזור אליהם בתוספת ריבית, במקרים שלגופים הפיננסיים יש אג'נדה מסחרית "נטו" או שהשימושים בכסף יהיו כאלו אשר יבטיחו ההסתברות לכך שהעסק ישגשג, יגדל, יעסיק עובדים וישלם מיסים למדינה (כך בעיקר במקרה של הלוואות בערבות מדינה).

אשראי לעסקים ניתן לגייס מהבנקים אך גם מהמדינה באמצעות הלוואות בערבות המדינה (קיימים גם קרנות ומקורות נוספים לרבות מקורות פילנטרופיים). 

תהליך קבלת אשראי מהבנק הנו תהליך אשר בו חשוב מאד לדעת למי פונים, מה מציגים, כיצד בונים את הבקשה לאשראי ומה מתכוונים לעשות עם האשראי המבוקש. בנקים מבקשים לקבל ריבית גבוהה ככל הניתן על הכסף שלהם ויש לבצע עבודה יסודית על מנת לקבל את העסקה הטובה ביותר בהתאם לנסיבות העסקיות הפרטניות של כל עסק ועסק.

הבנק, כאשר יכול, מנצל חוסר הבנה פיננסית וחוסר ידע של הלקוח על מנת למכור לו אשראי ביוקר על חשבון אלו אשר יודעים להתמקח ולקבל מחיר זול יותר ומסגרת אשראי גבוהה יותר עבור מחזור העסקאות שלהם בסניף. כמובן שכאשר מגיעים אל הסניף עם יועץ פיננסי הדינמיקה וגם המספרים נראים אחרת לגמרי.

 

בנוסף לבנקים, גם המדינה מציעה מימון באשראי למספר מסלולים על פי מספר מטרות, מטרה אחת היא טיפול בבעית ההון החוזר, מטרה אחרת הנה עסק הזקוק לכסף על מנת לרכוש מכונה או ציוד בכדי לגדול ולמשל לא להוציא עבודה החוצה אלא לשמור את העבודה "בבית" ובכך להגדיל את ההכנסות וגם את הרווחים.  

הפורמט של הלוואה בערבות המדינה הנו פורמט נוח מאד והוא בנוי על הלוואה לטווח ארוך, בפריסה לחמש שנים עם "גרייס" לש חצי שנה לתשלום הראשון מרגע קבלת הכסף – שזה נוח מאד תזרימית.

הרבית הנה פריים פלוס 3.5 אחוז או בתנאי השוק (קרי ריבית טובה יותר מזו אשר ניתן למצוא במסלולים אחרים בשוק) וסכום הכסף הניתן לקבל מחולק לפי מחזור המכירות של החברה/העסק.

עסקים בעלי מחזור של עד 6.25 מיליון ₪ בשנה יוכלו לבקש הלוואות עד 500 אש"ח ובעלי מחזור של עד 100 מיליון ₪ יוכלו לבקש הלוואה בגובה של עד 8% מהמחזור ועד 8 מיליון ₪, כלומר תלוי בגובה מחזור המכירות ניתן לקבל בין 500 אלף ₪ ועד 8 מיליון ש"ח.

סגירת תפריט
דילוג לתוכן