סוגי גיוס הון – למי לפנות? למדען הראשי או לאיחוד האירופי?

בבואנו לבחון את נושא גיוס ההון למחקר ופיתוח (מו"פ) מהמדינה או מהאיחוד האירופי, הון הידוע בשם "הון לא מדלל" שכן הגופים המעניקים את הכסף אינם מבקשים בעבורו אחוזים במיזם (בשונה ממשקיע רגיל אשר יבקש לקבל נתח מהחברה כתמורה לכסף אותו הוא משקיע) עלינו להחליט האם נפנה למדען הראשי ונגיש בקשה לקבלת מענק למו"פ או שמא נפנה לאיחוד האירופי לתוכנית הורייזון 20 20 ונגיש בקשה לקבלת מענק למו"פ.

כמובן שניתן גם לבחון מסלולים כגון הקרנות הפדרליות או קרנות דו לאומיות אך במאמר זה נתמקד על ההבדלים והמשמעויות של החלטה לפנות למדען הראשי או להורייזון 20 20.

כעקרון לכל אחת מהאלטרנטיבות יתרונות רבים, השאלה הנשאלת היא מהי היכולת של החברה לעמוד בקריטריונים והדרישות של כל אחת מהאלטרנטיבות והאם בכלל ניתן להציג פוקוס ברור על השוק האירופי.

שאלה נוספת שנשאלת הנה האם לחברה יש את היכולת הפיננסית להעמיד מימון משלים לבקשה אותה הם מבקשים מהמדען הראשי, למשל: אם חברה מגישה בקשה לקבלת מענק של 5 מיליון ₪, אם המדע"ר מאשר אותה זה אומר שעל החברה להעמיד מימון משלים של 2.5 מיליון ₪ על מנת לקבל את ה 2.5 הנוספים ובמידה ואין לחברה את הכסף יש לה חצי שנה זמן מרגע אישור הבקשה על ידי המדע"ר להביא את הכסף. באיחוד האירופי אין דרישה כזו ולכן לחברה שלה אין את היכולת הפיננסית לפגוש את סכום הבקשה בחמישים אחוז אין אופציה אחרת מלבד לגשת להורייזון 20 20.

הסטטיסטיקות נכון להיום מבחינת אחוזי אישורי בקשות נוטות משמעותית לטובת המדע"ר לעומת אחוזי האישורים של תוכניות האיחוד האירופי אולם גם כאן קיימת חשיבות לפורמט והמסלול בו בוחרת החברה בבואה לבקש כספי מו"פ. קיימים מספר מסלולים ובהם התנאים שונים אולם גם הסיכויים שונים. הרבה יותר "קל" לקבל כסף בפורמט של קונסורציום לעומת SME עם זאת לא תמיד ניתן ואפשרי לייצר קונסורציום שכזה …

קיימת חשיבות גם לתחום העיסוק של החברה, סייבר, בריאות, תחבורה, חדשנות טכנולוגית ייחודית וכדומה – לכל אחד מהתחומים פרמטרים וקריטריונים ותקציבים שונים המוגדרים ולכל תוכנית ונושא ותת תוכנית אג'נדה שונה ומקום בו המדע"ר מעודד נושא מסויים האיחוד לא, למשל: המדע"ר מעודד מיזמים של חרדים, בני מיעוטים וכדומה, נושאים שהנם פחות רלבנטיים לאיחוד האירופי אך אכן משקפים את התוואי הדמוגרפי של מדינת ישראל.

יש לזכור שלמדע"ר ולאיחוד האירופי אינטרסים שונים אך כולם בעצם מעוניינים להשקיע ולעודד חדשנות, כולם רוצים להיות מעורבים בפריצה של ה The best next thing מתוך הבנה שהצלחה מסחרית של חברת טכנולוגיה הנה מנוף משמעותי לתעשייה ולכלכלה כולה, המדע"ר מעוניין לחזק את הכלכלה הישראלית בעוד האיחוד האירופי מעוניין להגדיל את הערך למשלם המיסים האירופי ולכן חשוב מאד להבין כיצד המוצר או השירות אותו מתכוונים לפתח משרת את האינטרסים השונים ומתאים לאג'נדות השונות.

בהקשר זה המדע"ר מקשה על העברת IP מחוץ למדינת ישראל בשונה מהאיחוד האירופי ודורש לקבל תמלוגים מהכנסות צפויות של המיזם בו תמך בעוד שהאיחוד האירופי לא, לכן חשוב להבין מהי האסטרטגיה ארוכת הטווח של החברה על מנת לקחת בחשבון מבעוד מועד את ההשלכות של קבלת מענק כפסי ממסלול כזה או אחר.

הכותב הנו מומחה לגיוסי הון לא מדלל מהמדען הראשי ומהאיחוד האירופי.

לפרטים נוספים: guy@targetbd.com או 0544220360.

סגירת תפריט
דילוג לתוכן